Hlbokomorské rozprávky

Monika Kompaníková

Kniha o hlbokom priateľstve na dne mora s krásnymi ilustráciami Veroniky Holecovej v dizajne Martiny Rozinajovej od držiteľky ceny Anasoft litera Moniky Kompaníkovej. Kniha bola ocenená o.i. aj ako Najkrajšia kniha Slovenska 2013, získala prémiu Literárneho fondu za detskú literatúru a pripravuje sa jej taliansky preklad.

Predstav si vodný svet pod morskou hladinou. Ako v hrnci plnom dobre posolenej planktónovej polievky tam plávajú ryby, chobotnice, medúzy, morské panny, kôrovce, ulitníky, obrovské cicavce, ponorky a jeden či dva batyskafy. A úplne dole, morské dno.

Na dne tej najhlbšej priekopy, v hĺbke viac ako desaťtisíc metrov, na severnom okraji Tichého oceánu, tam, kde sa už nedostane slnečný lúč, potápač, ponorka a dokonca ani japonské lovkyne perál – tak tam už nie je vôbec nič. I keď - nie je to celkom tak. Aj v tej najtemnejšej a najstudenšej temnote sa dá nájsť nejaký život. Na dne tej najhlbšej priekopy totiž žije jedna ryba.

Okrem lenivej ryby Biby s polámanými zubami obýva tento rozprávkový svet aj jej kamarát had Rado, ktorému sa stále kazí lampáš a ďalšie tajomné svetielkujúce živočíchy. Spolu hľadajú nový domov, či morské sklo, spolu poriadajú podmorské veselice, odháňajú ponorky.

Cez ich veselé príhody môžme spolu s nimi spoznať aj ten skutočný hlbokomorský svet.

Monika Kompaníková, známa predovšetkým ako autorka románu Piata loď oceneným cenou Anasoft litera s ilustrátorkou Veronikou Holecovou a grafickou dizajnérkou Martinou Rozinajovou vytvorili originálnu pôvodnú detskú knihu s poctivými ilustráciami, s malým atlasom živočíchov a rozprávkami, ktoré deťom otvoria svet, o ktorom dovtedy možno nepočuli.

Kniha zožala množstvo cien: Ocenenia Slovenskej sekcie IBBY: Najkrajšia detská kniha jari 2013, Najlepšia detská kniha jari 2013, odbornou porotou súťaže o Najkrajšie knihy Slovenska bola ocenená Cenou za ilustrácie, získala prémiu Literárneho fondu a je preložená do taliančiny a maďarčiny.

Hlbokomorské rozprávky vyšli v dotlači, a sú dostupné aj ako ako audikniha a e-kniha.Morskí biológovia vedia, že hlboko pod hladinou oceánov nie je mŕtva pustatina, ale sa v nej ukrýva fascinujúci a exotický svet. Je rovnako zábavný a zaujímavý, ako táto kniha rozprávok o ňom.

Čistý a pomerne strohý jazyk, ktorý poznáme z autorkiných predchádzajúcich textov, bez zbytočne bičovaných emócií používa aj v rozprávkach. Detského čitateľa nepodceňuje, skôr naopak, stáva sa rovnocenným partnerom autorke, či tomu, kto bude raz rozprávky deťom nahlas čítať. Pri množstve vydávaných textov pre deti sú Hlbokomorské rozprávky veľmi originálnym a kvalitným dielom.

— Zuzana Šeršeňová

Monika Kompaníková (1979)

Autorka románu Piata loď, ktorý získal cenu Anasoft litera, novely Biele miesta a zbierky poviedok Miesto pre samotu a románu Na sútoku. Je autorkou detských kníh Hlbokomorské rozprávky, Kde je Ester N? a Koniec sveta a čo je za ním. Monika Kompaníková sa narodila v roku 1979 v Považskej Bystrici, vyštudoval maľbu Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Debutovala zbierkou krátkych próz s názvom Miesto pre samotu, za ktorú získala Cenu Ivana Kraska za debut. V roku 2006 jej ... Viac.

Veronika Klímová (1989)

Ilustrátorka ocenená za knihu Hlbokomorské rozprávky. Ilustrátorka Veronika Klímová (rod. Holecová) študovala na Katedre Grafiky a iných médií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V roku 2013 absolvovala študijnú zahraničnú stáž v poľskom Krakowe, kde vytvorila aj ilustrácie k detskej knihe ... Viac.

Martina Rozinajová (1984)

Oceneňovaná slovenská grafička a dizajnérka, ktorá sa venuje aj ilustrácií. Martina Rozinajová (1984) Ukončila v roku 2012 štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, odbor vizuálnej komunikácie. Je držiteľkou troch Národných cien za dizajn (v roku 2009 za projekt Dizajn na kolesách v kategórii študentský komunikačný ... Viac.