Stretnú sa kresťan, moslim a žid...

Mário Nicolini

Čo spája a čo rozdeľuje tri monoteistické náboženstvá na Slovensku? Pri spoločnom stole sa stretli rabín Miša Kapustin, evanjelický farár Ondrej Prostredník, katolícky kňaz Felix Mária a riaditeľ Islamskej nadácie na Slovensku Mohamad Hasna, aby predebatovali každodenné situácie a témy, ktoré každý z nich prežíva podobne a predsa po svojom.

Stále je to na Slovensku vzácny pohľad, vidieť sedieť za jedným stolom kňaza, farára, imáma a rabína, vidieť ich v priateľskom, plodnom dialógu. Túto jedinečnú skúsenosť sprostredkúva kniha z vydavateľstva Artforum Stretnú sa kresťan, moslim a žid… s podtitulom ...rozhovory dvoch kňazov, imáma a rabína o pestrom svete okolo nás.

Stretnutia inicioval Mário Nicolini z Fóra náboženstiev a zorganizoval ich v podobe debát pre školy aj verejnosť. Rozhovory v tejto knihe vychádzajú z najzaujímavejších momentov a tém tohto originálneho projektu.

Kapitoly kopírujú tematické celky ako: O ateistoch a agnostikoch, O Bohu, O rozpore kresťanstva s vedou, O homosexualite, O spravodlivej spoločnosti, O dialógu a ďalšie.

Z predslovu Tomáša Halíka: "Nebezpečí fundamentalismu a fanatismu nejsou uchráněna žádná náboženství, ani ateismus, záleží nikoliv na názorových systémech, nýbrž na duchovní hloubce a morální kvalitě lidí. Kniha rozhovorů farářů, rabína a imáma představuje v našich podmínkách dnes významný krok na cestě, na níž je nutné pokračovat.”

Mário Nicolini

Výkonný riaditeľ Fóra náboženstiev sveta. Mário Nicolini sa angažuje v iniciatívach, ktorých cieľom je zvýšiť ostražitosť voči prejavom radikalizmu, propagandy a neliberálnym tendenciám. Mário Nicolini po dekáde skúseností v štátnej službe teraz v projekte Fóra náboženstiev zažíva nový rozmer verejnej služby. Okrem toho aj fascinujúcu cestu duchovného rastu, sprevádzanú spoznávaním nových horizontov a skvelých ľudí. Je zakladateľom ... Viac.

Zuzana Číčelová

Grafická dizajnérka Viac.