Dnes

Jana Beňová

Stĺpčeky o všeličom, o malých či väčších záležitostiach, ktoré odhaľujú náš slovenský, a najmä bratislavský pohľad na svet.

Janu Beňovú ako spisovateľku asi netreba pridlho predstavovať. Tak len stručne na osvieženie pamäti: Svetloplachý, Lonochod a Nehota, Parker (Ľúbostný román), Dvanásť poviedok a Ján Med, Plán odprevádzania (Café Hyena). Jana Beňová je aj novinárka, pod pseudonymom Jana Parkrová písala do denníka Sme krátke stĺpčeky na rôzne témy, zväčša aktuálne a zastávajúce jasný postoj. Mnohým z nich sa podarilo vyhnúť sa podenkovému údelu novinárskych článkov a ani po rokoch nestratili čaro, nevyprchal z nich náboj univerzálnej občianskej angažovanosti, a tak opodstatnili svoju vlastnú existenciu aj pre knižné vydanie. Beňová v ňom uvažuje o všeličom, o malých či väčších záležitostiach, ktoré, vždy sa to tam skrútne, odhaľujú náš slovenský, a najmä bratislavský, pohľad na svet. Niekedy je to veselé, niekedy smutné, niekedy taký trpký úsmev vyvolávajúce.


Ironické, vtipné a dynamické glosovanie nielen slovenských udalostí a absurdností asi najlepšie vystihuje obsah knihy Dnes. Jana Beňová si servítku pred ústa nedáva a jej stĺpčeky ani rokmi na štipľavosti a aktuálnosti nestratili. Práve naopak, niektoré témy sú v súčasnosti ešte pálivejšie a aktuálnejšie ako pred pár rokmi.

Jana Beňová (1974)

Slovenská spisovateľka a reportérka nominovaná na Anasoft litera za rok 2013. Vyštudovala divadelnú dramaturgiu na VŠMU. Vydala zbierky poézie Svetloplachý, Lonochod, Nehota. Napísala prózy Parker, ľúbostný román, Dvanásť poviedok a Ján Med, Plán odprevádzania – Café Hyena. Román Café Hyena (Plán odprevádzania) bol nominovaný ... Viac.