Zadie Smith

1975

Zadie Smithová sa narodila v roku 1975, jamajskej matke a anglickému otcovi, v robotníckej štvrti na severozápade Londýna.

Zadie Smithová sa narodila v roku 1975, jamajskej matke a anglickému otcovi, v robotníckej štvrti na severovýchode Londýna. Vyštudovala anglickú literatúru na King´s College na Cambridgskej univerzite. Ešte počas štúdií vydala niekoľko poviedok v študentskej zbierke The Mays Anthology, ktoré upozornili na jej talent, a po nich nasledovala prvotina Biele zuby (White Teeth, 2000). Tento román z multikultúrneho prostredia, zachytávajúci osudy troch londýnskych rodín, sa stal čoskoro bestsellerom, získal niekoľko ocenení a dočkal sa aj televíznej adaptácie (White Teeth, 2002). Časopis Time ho v roku 2005 vyhlásil za jeden zo 100 najlepších románov v anglickom jazyku v rokoch 1923 - 2005.

Po vydaní druhého románu Zberateľ autogramov (Autograph man, 2002) odišla do Spojených štátov, kde v rokoch 2002 - 2003 pôsobila na Radcliffe Institute of Advanced Study Fellow na Harvardskej univerzite. Ďalšia kniha, O kráse (On Beauty, 2005), tentoraz z amerického prostredia Bostonu, získala ocenenie Orange Prize for Fiction (2006). Externe pracovala Smithová aj v londýnskom Institute of Contemporary Arts a ako editorka sa podieľala na publikácii antológie poviedok o sexe Piece of Flesh. Neskôr vyučovala beletriu na Columbia University School of Arts. V roku 2012 jej vyšla zatiaľ posledná kniha, NW, opäť situovaná do spletitého prostredia Londýna.

Smithová žije s manželom, prozaikom a básnikom Nickom Lairdom a dcérou Katherine striedavo v Londýne a v New Yorku, kde v súčasnosti prednáša beletriu na New York University.