Petra Hilbert

1977 — 2017

Ilustrátorka, spisovateľka, poetka.

Petra Hilbert vyštudovala bábkarskú scénografiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Neskôr absolvovala štúdijný pobyt na katedre alternativního a loutkového divadla pražskej DAMU.

Od divadla sa však veľmi rýchlo vrátila k ilustrácii, ktorá ju fascinovala už od detstva. Začala ilustrovaním krátkych glos a fejtónov v kultúrnej rubrike denníka PRÁCA, neskôr kresbami v divadelných novinách THEATRO.

Po uskončení vysokej školy sa začala jej spolupráca so spisovateľom Borisom Droppom, za ktorého knihy Poník z poník a cvikly na bicykli (PERFEKT) a Rak ohnivák a straka bez zobáka (PERFEKT), získala prvé ocenenia IBBY v súťaži o najkrajšie knihy slovenska. Rovnako boli ocenené aj poetické ilustrácie ku knihe švajčiarskej autorky Margity Orimi Zlatý klobúk (NEBOJSA). Nasledovala práca na knihách Jana Žáčka Ach ta zvířata (OMBUCMAN), životopisnom románe Huga Kovala Fragmenty môjho života (PERFEKT), a knihe Braňa Chovana Na krížnych cestách svätého Urbánka. Svoje čiernobiele obdobie zavŕšila v roku 2011 vydaním autorskej knihy Balada o srdci, ktorú napísala aj ilustrovala (HILBERT). Svojimi fixkovými kresbami dotvorila aj knihy mladej spisovateľky Tamary Heribanovej Misia Eva v Thajsku (IKAR) a Misia Eva prísne tajné (IKAR). Táto bola znovu zaradená medzi najkrajšie knihy slovenska v kategórii detskej literatúry. Okrem knižnej ilustrácie sa Petra Hilbert venovala aj voľnej tvorbe.

Petra Hilbert odišla po náročnej chorobe 18.3.2017.