Októbrové letom svetom vydavateľstva

V našom newsletteri vás každú prvú stredu v mesiaci informujeme o najnovších, ale aj o kúsok starších knihách z našej produkcie. A tiež o tituloch, ktoré plánujeme vydať alebo už sa práce na ich publikovaní aj rozbehli. Súčasťou sú aj drobné slovné momentky zo života vydavateľstva. K odberu sa môžete prihlásiť na https://medziknihami.sk/strana-1/

Dobre sme palce držali. Novela “našej” Claire Keegan Všetky tie maličkosti je už medzi úplnými finalistami, v tzv. short liste na tohtoročnú Man Booker Prize. Klopeme na drevo a držíme palce aj naďalej.

Verejne odhalil, že je do slova zaľúbený aj Vladimír Michal. Doslova. Hovoril o svojich knižných láskach, napríklad o Zazie v metre, ktorú vydalo vydavateľstvo Artforum v geniálnom preklade pána Hečka pred veľa rokmi, takže už ju v kníhkupectvách nehľadajte. Link na epizódy Do slova zaľúbení

Na Noci literatúry, ktorú pripravujú české centrá v Európe, sa v Bratislave čítalo aj z kníh vydavateľstva Artforum. V sídle Zastúpenia Európskej komisie úryvok z novely Claire Keegan: Všetky tie maličkosti. V Rakúskom kultúrnom fóre zas kúsok z knihy Prebúdzanie levov od Ajelet Gundar-Gošen, ktorá je dnes rovnako aktuálna ako pred piatimi rokmi, keď sme ju vydali.

Judith Herman bola opäť na Slovensku. Stihla vystúpenie na Žilinskom literárnom festivale, v Malom Berlíne v Trnave, autogramiádu v bratislavskom Artfore (tu aj dlhý neformálny rozhovor s artforákmi o knihách, čítaní či živote ako takom) a záverečný zlatý klinec - besedu v Goetheho inštitúte s množstvom priazniviek a priaznivcov. To všetko s neutíchajúcou ochotou a prítomnosťou Michala Hvoreckého, o. i. jej slovenského prekladateľa. Okrem toho sa Judith Herman dozvedela, že slovenský preklad jej prvej knihy vyjde v prvej polovici budúceho roka a my sme sa od Judith dozvedeli, že budúci rok vydá knihu esejí o (jej) písaní.

Aj vy ste si dopriali v septembri hudobný zážitok “ušľachtilej hudby”? BHS, Laurie Anderson, Longital či festival Konvergencie? S festivalom Konvergencie nás spája spoločný knižný projekt esejí Alessandra Barrica Hegelova duša a kravy z Wisconsinu.


Tamara Leontiev, nová posila v tíme Artfora, sa rozprávala s Josteinom Gaarderom, prepis rozhovoru vyjde na medzikihami.sk okolo desiateho októbra. Čítajte!


Na septembrovom Dobrom trhu na Panenskej v Bratislave sa s veľkým úspechom hrala mestská hra inšpirovaná detskou knižkou Zuzany Mojžišovej Havran v okne, Galandia a iné príhody (Artforum 2021, ).

Recenziu na našu knižku Z neba spadli tri jablká nájdete tu.